Asystent osoby starszej, opiekun medyczny czy pielęgniarka?

Asystent osoby starszej trzyma swojego podopiecznego za rękę.

Formy opieki nad osobami starszymi: Jak wybrać właściwą formę?

Podejmując decyzję o współpracy z profesjonalnym podmiotem świadczącym usługi pielęgnacyjne warto zapoznać się formami opieki, jakie te podmioty oferują i wybrać tą najbardziej odpowiednią i dostosowaną do potrzeb podopiecznego. W artykule wyjaśniamy jakimi cechami charakteryzuje się asystent osoby starszej, opiekun medyczny oraz pielęgniarka.

 

Po pierwsze osobiste relacje

Warto bez względu na formę sprawowanej opieki przyjrzeć się charakterowi opiekuna. Zgodność charakterów opiekuna osoby starszej i podopiecznego to gwarancja sukcesu. Temperament, podobne zainteresowania czy płeć mogą mieć znaczenia dla wzajemnej akceptacji i zrozumienia. Pamiętajmy, że osoby te będą spędzać ze sobą dużo czasu i konieczne jest, by potrafiły się ze sobą komunikować.

Dla osobistych relacji ważne jest też, by asystent czy opiekun osoby starszej nie zmieniali się zbyt często. Najlepszą sytuacją jest, kiedy do każdego podopiecznego przypisany jest tylko jeden opiekun. W praktyce nie zawsze jest to możliwe. Opieka domowa jest pracą wyczerpującą fizycznie i psychicznie i w przypadku częstych wizyt potrzebne są co najmniej dwie osoby. W przypadku osób w ciężkim stanie i w opiece całodobowej spotykamy zespoły trzy lub czteroosobowe dedykowane jednemu pacjentowi.

 

Opieka nad osobą starszą

Pełny pakiet usług opiekuńczych oferowanych przez podmioty opiekuńcze obejmuje trzy poziomy. Podstawowy to asystent domowy. Drugi poziom w opiece domowej to opiekun medyczny. Trzeci, najbardziej zaawansowany poziom opieki to opieka pielęgniarska.

 

Asystent osoby starszej

To forma opieki przeznaczona dla osób samodzielnych i zdrowych, które jednak potrzebują wsparcia przy codziennych czynnościach takich jak: sprzątanie, gotowanie, ubieranie, robienie zakupów czy wyjście z domu.

Asystent osoby starszej nie musi mieć skończonych specjalistycznych szkoleń. Najczęściej jednak poszukiwane są osoby z doświadczeniem w opiece domowej, opiece społecznej czy pomocniczym personelu medycznym. Wielu seniorów ceni sobie umiejętność gotowania. Atutem asystenta osoby starszej jest posiadanie prawa jazdy i własnego samochodu. Ułatwia to większe zakupy czy wyjście do miasta: do kina, urzędu czy kościoła. Konieczne są umiejętności komunikacyjne oraz empatia.

Zakres prac wykonywanych przez asystenta zależy przede wszystkim od czasu, na jaki jest zatrudniany. Podczas godzinnej opieki w ciągu dnia nie da się posprzątać, zrobić zakupów, ugotować i wyjść z domu z podopiecznym. Wiele podmiotów opiekuńczych określa minimalny dzienny czas usługi na co najmniej dwie godziny. Rodziny często zauważają, że w opiece nad osobą starszą nie można zaplanować dnia co do minuty. Odpowiedzialny asystent osoby starszej, który w zaplanowanym czasie nie wykonał wszystkich zadań, np. nie zdążył dogotować obiadu, nie zostawi pacjenta i nie trzaśnie drzwiami, tylko zostanie dłużej.

 

Opiekun medyczny

Formalnie jest to zawód, który zdobywa się po ukończeniu rocznego studium, zdaniu egzaminu państwowego i otrzymaniu certyfikatu. W praktyce osób posiadających taki dokument jest jeszcze niewiele. Wiele profesjonalnych podmiotów honoruje świadectwa ukończenia dwumiesięcznych kursów opiekuńczych organizowanych różne instytucje.

Kompetencje opiekunów są na bardzo różne. Dobry opiekun medyczny powinien zrobić wszystko to, co asystent domowy, a także wspomóc podopiecznego w czynnościach higienicznych, poprowadzić profilaktykę przeciwodleżynową, podać lekarstwa, wykonać proste ćwiczenia czy zrobić prosty zastrzyk (np. przeciwzakrzepowy). Niezwykle ważna jest zdolność oceny stanu zdrowia podopiecznego i w razie kryzysu wezwanie pomocy lekarskiej.

 

Pielęgniarz

Pielęgniarki i pielęgniarze to osoby ze specjalistycznym wykształceniem medycznym. Z ich wsparcia korzysta się zazwyczaj w przypadku osób, których stan zdrowia znacznie się pogorszył i wymaga stałego, profesjonalnego monitorowania. Opieka pielęgniarska zazwyczaj nie jest samodzielna. Pielęgniarzowi lub pielęgniarce musi pomóc asystent domowy lub opiekun medyczny.

Zakres świadczonych przez podmioty opiekuńcze usług jest zróżnicowany. Warto zapoznać się ofertą kilku i wybrać ten, który jest najlepiej dostosowany do indywidulanych potrzeb. Optymalny wybór musi uwzględniać stan pacjenta oraz prognozy co do jego zdrowia w przyszłości.

 

Sylwetki podopiecznych możesz znaleźć tu: http://blog.vintagecare.pl/uslugi/sylwetki-podopiecznych/

Nasza strona internetowa: http://vintagecare.pl/

 
 
%d bloggers like this: