Opiekun osoby starszej: dostępne formy czasowe.

Opiekun osoby starszej odprowadza podopieczną do lekarza.

Opieka nad osobą starszą czy niesamodzielną bywa trudna. Przeżywa ją i rodzina i podopieczny. O ile podopieczny jest świadomy swojego stanu, może czuć się ciężarem dla rodziny. Najbliżsi starają się zapewnić jak najlepszą opiekę, często kosztem własnego zdrowia czy pracy zawodowej. W takich sytuacjach pomocą służy opiekun osoby starszej.

 

Odpowiedzialna opieka

Pierwszym opiekunem osoby starszej lub niesamodzielnej jest zazwyczaj najbliższa rodzina. To ona przejmuje na siebie funkcje opiekuńcze. I wszystko jest dobrze do momentu, w którym przeciążony najbliższy czy najbliżsi przestają sobie radzić.

Po pierwsze zmęczenie. Opieka nad osobą starszą, szczególnie jeśli jest to osoba niesamodzielna, jest bardzo obciążającą i wyczerpującą czynnością. Zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Po drugie emocje i stres. Ciężko jest patrzeć na cierpienie bliskiego. Dużym obciążeniem jest odczuwana niemoc i nieuchronność postępującego procesu chorobowego.

Po trzecie brak odpowiedniego przygotowania. Opieka w takim wypadku jest również obciążeniem fizycznym. Np. dokonywanie czynności higienicznych łączy się z koniecznością podniesienia podopiecznego. W przypadku braku przeszkolenia i specjalnych umiejętności jest to niebezpieczne zarówno dla opiekuna jak podopiecznego.

W sytuacji, kiedy opiekun czuje chroniczne zmęczenie, rezygnuje z pracy zawodowej czy sam zaczyna mieć problemy zdrowotne warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Odpowiedzialny opiekun osoby starszej to sprawny opiekun. Taki, który może udzielić koniecznej pomocy. Warto się przyjrzeć ofercie usług opiekuńczych skierowanych do seniorów. Profesjonalne podmioty Świadczą różne formy wsparcia.

 

Pomoc na godziny

Pierwszym rodzajem wsparcia jest opieka na godziny.
W zależności od stanu podopiecznego może to być pomoc kilka godzin w tygodniu lub kilku godzin dziennie. Koniecznie trzeba wybrać opiekuna, którego kompetencje odpowiadają potrzebom seniora.

U osoby samodzielnej, ale mającej np. problemy z pamięcią sprawdzi się wsparcie w zakresie kontroli przyjmowania leków. Wizyty asystenta czy opiekuna nie muszą być codzienne, a wystarczy kontrola zdalna (np. przez telefon) oraz wizyta dwa razy w tygodniu.

U osób mających ograniczone możliwości poruszania konieczna może się okazać codzienna wizyta. Osoby te mogą potrzebować wsparcia w czynnościach higienicznych lub przygotowaniu i spożywaniu posiłków.

W przypadku osób leżących warto poszukać osób, które mają doświadczenie w profilaktyce przeciwodleżynowej czy karmieniu przez sondę. Koniecznie powinni przejść odpowiedni kurs lub posiadać wykształcenie pielęgniarskie. W tym przypadku ważne są również wiek, kondycja i fizyczna siła opiekunów. Aby wykąpać starszego, niesamodzielnego człowieka, trzeba go zwykle przenieść do wanny na własnych rękach.

 

Pomoc dobowa

To forma wsparcia wybierana w przypadku osób leżących, niesamodzielnych lub nagłych zdarzeń losowych.
Jeśli osoba starsza ma zaburzenia psychiczne, zaniki pamięci, napady agresji czy inne zaburzenia wywołane chorobą i wiekiem nie powinno się jej nigdy zostawiać samej. Taki nadzór 24-godzinny jest konieczny dla zapewnienia jej bezpieczeństwa. Dzięki profesjonalnemu wsparciu opiekuna osób starszych, rodzina ma możliwość odpoczynku i regeneracji.

W przypadku osób leżących w ciężkim stanie zdrowia, w którym konieczne jest monitorowanie czynności życiowych oraz bardziej zaawansowane zabiegi, np. karmienie sondą lub wykonywanie iniekcji konieczne jest wsparcie pielęgniarskie.
Warto pamiętać, że forma pomocy opieki 24-godzinnej nigdy nie powinna być sprawowana tylko przez jedną osobę.

 

Dobry opiekun osoby starszej

Należy pamiętać, iż w opiece domowej ważne są osobiste relacje, czyli zgodność charakterów, akceptacja i umiejętność komunikacji mają bardzo duże znaczenie. Często jednak oczekiwania rodziny są wygórowane lub wręcz niedopasowane do potrzeb podopiecznego. Dlatego profesjonalny i rzetelny podmiot opierając się na opinii i deklaracjach rodziny zaproponuje odpowiednią formę opieki oraz asystenta, opiekuna osoby starszej, pielęgniarza czy zespół złożony z tych osób. Warto skorzystać z ich wiedzy: mają duże doświadczenie w opiece nad osobami starszymi i niesamodzielnymi oraz znają swój personel, jego doświadczenie i kwalifikacje.

 

O kwalifikacjach opiekuna osoby starszej możesz przeczytać tutaj: http://blog.vintagecare.pl/porady/opiekun-osoby-starszej-kwalifikacje/

Zapraszamy też na naszą stronę internetową: http://vintagecare.pl/

 

 
 
%d bloggers like this: