Kwalifikacje opiekuna osoby starszej, czyli na co zwrócić uwagę?

opiekun osoby starszej karmi podopieczną

Opiekun osoby starszej – kwalifikacje, osobowość, referencje

Starość jest naturalnym etapem życia. Wiążą się z nią radości, np. więcej czasu wolnego czy szansa na budowanie unikalnych kontaktów z wnukami. Są też cienie tego okresu: choroby, które utrudniają normalne życie, niedołężność czy w skrajnych wypadkach brak samodzielności. Osoby starsze potrzebują w niektórych obszarach życia wsparcia otoczenia, w innych sami mogą go udzielić. Opieka nad starszą osobą musi być zawsze dostosowana do jej potrzeb i indywidualnie określona. Ten artykuł podpowie Ci jakie kwalifikacje opiekuna osoby starszej, obok osobowości i referencji, powinny decydować o jego zatrudnieniu.

 

Część osób wymaga tylko niewielkiego wsparcia przy większych zakupach i porządkach, inni codziennej kontroli w przyjmowaniu leków i czynnościach higienicznych, niektórzy dodatkowej opieki pielęgniarskiej i asysty przy wyjściu z domu, a czasami pełnej opieki 24 godziny na dobę. Opieka nad bliską osobą starszą, szczególnie jeśli jest to osoba niesamodzielna, bywa bardzo trudna. Czasami niezbędna jest fachowa pomoc z zewnątrz. W tym miejscu rodzina czy osoba starsza chcąca skorzystać z usług profesjonalnej opiekunki/opiekuna zadaje sobie trudne pytanie: jak wybrać i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy: koniecznie sprawdź kwalifikacje opiekuna osoby starszej, dobierz osobowością i temperamentem do podopiecznego i poproś o referencje.

 

Kwalifikacje opiekuna osoby starszej

Opiekun osoby starszej to osoba, która towarzyszy i pomaga osobie starszej w czynnościach, w których potrzebuje ona wsparcia. Kwalifikacje opiekuna należy dobrać do stanu podopiecznego i związanego z tym zakresu obowiązków: inna jest w przypadku chodzących podopiecznych, inna w przypadku osób niesamodzielnych i leżących. Należy zwrócić uwagę na doświadczenie opiekuna – ukończone kursy i szkolenia. Być może konieczne okaże się wykształcenie medyczne w zakresie pielęgnacji czy uprawnienia do podawania leków. Obowiązkowa jest udokumentowana umiejętność udzielenia pierwszej pomocy.

Bardzo przydatna jest także wiedza na temat chorób i schorzeń, które dotykają osób w podeszłym wieku. Warto, żeby opiekun osoby starszej posiadał wiedzę z zakresu żywienia i przebiegu podstawowych czynności higienicznych. Atutem opiekuna osoby starszej będzie też umiejętność komunikowania się z osobami starszymi, które często nie mówią w sposób czytelny o swoich potrzeb.

 

Osobowość opiekuna osoby starszej

Warto zwrócić uwagę na predyspozycje opiekuna do wykonywanego zawodu, bo to gwarantuje właściwe zajęcie się naszym bliskim. Dobry opiekun/opiekunka to osoba opanowana i cierpliwa. Osoby starsze, szczególnie te niesamodzielne bywają zdenerwowane, zagubione, a czasami agresywne. Należy pamiętać, że to nie jest świadomy wybór seniorów, a często wynik chorób. Empatia, wrażliwość na potrzeby innej osoby, cierpliwość to warunek konieczny w pracy opiekuna osoby starszej.

Powinniśmy sprawdzić, czy osoba, która będzie się opiekować seniorem potrafi reagować w sytuacjach kryzysowych udzielić pierwszej pomocy, nie straci głowy i będzie w stanie wezwać właściwą pomoc.

Nie bez znaczenia dla niektórych starszych jest płeć opiekuna. Część seniorów woli, by ich opiekun był tej samej płci co oni, co zmniejsza poczucie wstydu. Warto dobrać opiekuna osoby starszej do temperamentu podopiecznego.

I element najważniejszy: szacunek w stosunku do podopiecznego. To gwarancja właściwej opieki i poszanowania godności starszej osoby.

 

Referencje opiekuna osoby starszej

Bardzo dobrą metodą wyboru opiekuna osoby starszej są referencje. Warto kandydata poprosić o ich przedstawienie, a następnie je sprawdzić. Inni podopieczni czy ich rodziny chętnie podzielą się informacjami o zachowaniu i jakości sprawowanej opieki. W przypadku firm, które świadczą usługi warto sprawdzić ich partnerów (np. Partnerzy Vintage Care) oraz czy posiadają wykwalifikowany personel.

 

Więcej informacji na temat opieki nad osobami starszymi znajdziesz na stronie Kancelarii Premiera RP: http://www.spoleczenstwoobywatelskie.gov.pl/porady-artykuly-linki

Możesz sprawdzić także sylwetki podopiecznych Vintage Care: http://blog.vintagecare.pl/uslugi/sylwetki-podopiecznych/

One Reply to “Kwalifikacje opiekuna osoby starszej, czyli na co zwrócić uwagę?”

Komentarze są zamknięte.

%d bloggers like this: