Profesjonalny opiekun osoby starszej kontra opiekunka z ogłoszenia

Profesjonalny opiekun osoby starszej trzyma za rękę swojego pacjenta

Profesjonalny opiekun osoby starszej czy opiekunka z ogłoszenia?

Rodzina pana Janka szuka profesjonalnej pomocy przy opiece nad starszą osobą, bo ma negatywne doświadczenia po „paniach z ogłoszenia”: Dwie z nich okradły pana Janka, jedna porzuciła chorego człowieka nie zawiadamiając rodziny, czwarta próbowała go namówić, żeby na nią przepisał mieszkanie. To niestety typowa i dosyć częsta sytuacja. Czemu od razu nie zwrócili się do firmy, która profesjonalnie i rzetelnie zajmuje się opieką nad osobami starszymi? – Chcieliśmy zapewnić bardziej indywidulaną i cieplejszą opiekę. Nie chcieliśmy biznesowego podejścia – tłumaczą. Dziś zmienili zdanie. Czemu? Bo dobrze dobrany, profesjonalny opiekun osoby starszej zapewni pełną zrozumienia relację, a współpraca z firmą to sporo pozytywów.

 

Szara strefa, czarny rynek opieki nad osobami starszymi

Jednak wg szacunków w Polsce ponad 80 proc. opieki domowej nad osobami starszymi to nadal szara strefa. Najbliżsi rzadko sprawdzają kwalifikacje przypadkowych opiekunów. Praktycznie nigdy nie proszą o zaświadczenie o niekaralności. W podmiotach, które zajmują się profesjonalną opiekę domową to standard. Podobnie jak zawieranie z opiekunami umów o zakazie przyjmowania prezentów i spadków. Podmioty te korzystają z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. To bardzo istotne w przypadku dochodzenia ewentualnych roszczeń. Należy pamiętać, że zatrudnienie opiekuna osoby starszej „na czarno”, bez umowy jest przestępstwem ściganym przez inspekcję pracy, urząd skarbowy i ZUS.

 

Profesjonalny opiekun osoby starszej kontra „Pani z ogłoszenia”

Korzystając z opieki niesprawdzonej osoby narażamy bliską nam osobę oraz sami stawiamy się w ryzykownej sytuacji. Zatrudniana „na czarno” opiekunka może po prostu pewnego dnia nie przyjść. Podopieczny jest wtedy zdany sam na siebie, a jeśli jego rodzina jest daleko może to mieć bardzo negatywne konsekwencje. Współpraca z firmą gwarantuje ciągłość opieki. Zapewnia nie tylko szybkie znalezienie zastępstwa, ale także pewność, że nowa osoba otrzyma informacje dotyczące stanu zdrowia, chorób i potrzeb podopiecznego.

 

Kolejną kwestią jest jakość usług i kwalifikacje. W przypadku pomocy przy prowadzeniu domu, gotowaniu, sprzątaniu czy robieniu zakupów nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Ale już w przypadku osób wymagających zabiegów pielęgnacyjnych, fizjoterapeutycznych czy częstego podawania leków sama empatia i doświadczenie życiowe nie wystarczą. Potrzebne jest specjalistyczne wykształcenie, które profesjonalny opiekun osoby starszej powinien mieć. Warto więc przed podjęciem decyzji zastanowić się czy warto ryzykować bezpieczeństwem i zdrowiem najbliższych, a siebie narażać na stres i problemy.

 

Przydatne linki:

Wykaz punktów informacyjnych Krajowego Rejstru Karnego

Informacja o tym, jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności

Poznaj sylwetki podopiecznych Vintage Care

 
 
%d bloggers like this: